Badminton Roskilde deltog i 2014 med 49 ungdomsspillere til SM

Det blev resultatmæssigt den hidtil højeste pointhøst de sidste 7 år.... Det skal dog lige huskes at resultaterne nu er for Badminton Roskilde som helhed og at statistikken for de tidligere år kun dækker deltagelse fra HBK.

Det kan vi altså godt være rigtig stolte over. Spillere, trænere og ledere har lavet et kæmpe arbejde!

Ialt vinder vi 9 guld, 14 bronze (inkl. D-rækker) og 18 bronze.

49 delt 2014 SM 2. pl   3. pl    
Elite

1

1

 

5

 

84

Mester/U11A

4

4

 

7

 

108

A/U11B/U09

1

4

 

1

 

36

B/U11C

2

2

 

3

 

26

C

1

   

2

 

5

I alt

9

11

 

18

 

259

 

Lidt billeder af vindere og derefter en liste over samtlige medaljetagere fra Badminton Roskilde

•  1. pl. U11 C Mix (Jonathan Belisario)  •  2. pl. U13 D Mix (Marie Thomsen og August Kindall)

1. pl. U11 C Mix (Jonathan Belisario)
2. pl. U13 D Mix (Marie Thomsen og August Kindall)

BR SM 024

2. pl. U11 B HS (Mikkel Oldrup Jensen)
2. pl. U13 B HS (Bertram Strømberg)

BR SM 043

1. pl. U11 B HD (Mikkel Oldrup Jenden og Mikkel Christensen fra Tølløse)
2. pl. U11 C HD (Andreas Juhl Meinhardt og William Sigdal)

BR SM 050

1. pl. U11 B HD (Mikkel Oldrup Jenden og Mikkel Christensen fra Tølløse)
2. pl. U11 C HD (Andreas Juhl Meinhardt og William Sigdal)
1. pl. U13 B HD (Bertram Strømberg og Kristian Kristensen)

 

 

  1. pladser
  • u11 B HD (Mikkel Oldrup Jenden og Mikkel Christensen fra Tølløse)
  • u11 C Mix (Jonathan Belisario  og Simone Sørensen fra Holbæk)
  • u13 M DS (Anne Madsen)
  • u13 M DD (Anne Madsen og Frederikke Nielsen fra Lillerød)
  • u13 B HD (Bertram Strømberg og Kristian Kristensen)
  • u15 E HD (Frederik Holm Andersen og Markus Bech fra Solrød)
  • u15 M Mix (Katrine Høgsgaard og Oliver Barshold fra Greve)
  • u15 C DD (Katrine Borberg Aarby og Rebekke Dilling Rasmussen)
  • u17 M Mix (Olivia Mikkelsen og Valdemar Frindt fra Solrød)

 

  1. pladser
  • U9 HD ( Frederik mikkelsen og Jonas Lindhold Jensen)
  • u9 DD (Naja Abildgaard og Maria Tommerup fra Solrød)
  • u9 Mix (Naja Abildgaard og Frederik Mikkelsen)
  • U11 A DD (Amanda Abildgaard og Amanda Rosthold fra Greve)
  • u11 B HS (Mikkel Oldrup Jensen)
  • u11 C HD (Andreas Juhl Meinhardt og William Sigdal)
  • u11 D HD (Simon Lindholm Jensen og Nicolaj Lehmann Nielsen)
  • u13 B HS (Bertram Strømberg)
  • u13 D Mix (Marie Thomsen og August Kindall)
  • u15 M DS (Katrine Høgsgaard)
  • u15 M DD (Ccecilie Dall Larsen og Melissa Qvist fra Målev)
  • u15 D HS (Lukas Almstrup)
  • U15 E HD (Andreas Fleischer Nielsen og Jakob Lindqvist fra Holbæk)
  • u17M HD (Joakim Vahlkvist og Christoffer Müller)

Hej med jer 

Hermed indlæg i coaches corner/trænerblokken uge 46.

I denne uge har jeg fået fornøjelsen af at skulle fortælle/udvælge en succeshistorie i BR. Der har været mange knockout runder, for at begrænse sig til to primære succeser, som jeg meget gerne vil dele med alle jer 

Dette lille klip (vel at mærke på et meget højt journalistisk niveau) fortæller succesen om u17 holdets sejr over Solrød Badminton Klub, og ydermere om det helt nye fænomen "BR's bedste minispil" i levende billeder, og samtidig via en hel ny fremgangmåde, som ikke er set før i BR TV's tid, nemlig under BRTT's opvarmning/løbe tur ude i den hyggelige efterårs aften, dette gav selvfølgelig nogle helt naturlige udfordringer for vores meget energiske rapporter


Jeg vil derudover benytte lejligheden til at sige tak til alle jer som er en del af denne fantastiske klub, for som denne film samtidig viser (succesen over dem alle) så har vi et ekstremt godt sammenhold og en god energi på vores træninger, som vi skal være meget stolte over 

Rigtig god weekenden derude 

Mr.MR

 

 

Den 1. og 2. november afholdt Badminton Roskilde Turnering i rækkerne U11AB og U15 M

Denne gang stillede 8 Badminton Roskilde spillere op på hjemmebane.

Vinderne blev

U11A Herresingle
1. plads Kristoffer Kolding - Hvidovre
2. plads Frederik Soelberg - Greve
HSU11A

U11A Damesingle

1. plads Amanda Rostholm - Greve

2. plads Hannah Pilegaard Hansen - Værløse

DSU11A

U11A Herredouble

1. plads Frederik Soelberg - Greve og Kristoffer Kolding - Hvidovre

2. plads William Bøgebjerg - KBK Kbh og Emil Lund - Solrød Strand

HDU11A

U11A Damedouble

1. plads Sofie Karmann - Hillerød og Mathilde Boel-Kjær Solrød Strand

DDU11A

U11A Mixdouble

1. plads Frederik Soelberg og Amanda Rostholm - Greve

2. plads Julius Damgaard Festersen og Hannah Pilegaard Hansen - Værløse

MIXU11A

U11B Herresingle

1. plads Sebastian Nyholm Mikkelsen - Solrød Strand

2. plads Frederik Labæk - KBK Kbh

HSU11B12

U11B Damesingle

1. plads Anna Fich Kjellow - Måløv

2. plads Signe Paludan - Lyngby

DSU11B

U11B Damedouble

1. plads Julie Vahlkvist - Herlufsholm og Signe Paludan - Lyngby

2. plads Naja Abildgaard - Badminton Roskilde og Marie Viscovich - Skovshoved

DDU11B

U11B Herredouble

1. plads William Præst Varming og Nicolai Nyvang  - Lillerød

2. plads Mikkel Olderup Jensen - Badminton Roskilde og Jakob Thierry Andersen - KMB2010

HDU11B

U11B Mixdouble

1. plads Rasmus Bøggild og Anna Fich Kjellow - Måløv

2. plads Jakob Thierry Andersen - KMB2010 og Naja Abildgaard - Badminton Roskilde

MIXU11B

U15M Herresingle

U15M Damesingle

U15M Herredouble

U15M Damedouble

U15M Mixdouble

Badminton Roskilde har fået ny hjemmeside. Sig endelig til, hvis du synes der mangler noget i forhold til den gamle hjemmeside. Du kan skrive til info@badminton-roskilde.dk.