Hej med jer 

Hermed indlæg i coaches corner/trænerblokken uge 46.

I denne uge har jeg fået fornøjelsen af at skulle fortælle/udvælge en succeshistorie i BR. Der har været mange knockout runder, for at begrænse sig til to primære succeser, som jeg meget gerne vil dele med alle jer 

Dette lille klip (vel at mærke på et meget højt journalistisk niveau) fortæller succesen om u17 holdets sejr over Solrød Badminton Klub, og ydermere om det helt nye fænomen "BR's bedste minispil" i levende billeder, og samtidig via en hel ny fremgangmåde, som ikke er set før i BR TV's tid, nemlig under BRTT's opvarmning/løbe tur ude i den hyggelige efterårs aften, dette gav selvfølgelig nogle helt naturlige udfordringer for vores meget energiske rapporter


Jeg vil derudover benytte lejligheden til at sige tak til alle jer som er en del af denne fantastiske klub, for som denne film samtidig viser (succesen over dem alle) så har vi et ekstremt godt sammenhold og en god energi på vores træninger, som vi skal være meget stolte over 

Rigtig god weekenden derude 

Mr.MR

 

 

Den 1. og 2. november afholdt Badminton Roskilde Turnering i rækkerne U11AB og U15 M

Denne gang stillede 8 Badminton Roskilde spillere op på hjemmebane.

Vinderne blev

U11A Herresingle
1. plads Kristoffer Kolding - Hvidovre
2. plads Frederik Soelberg - Greve
HSU11A

U11A Damesingle

1. plads Amanda Rostholm - Greve

2. plads Hannah Pilegaard Hansen - Værløse

DSU11A

U11A Herredouble

1. plads Frederik Soelberg - Greve og Kristoffer Kolding - Hvidovre

2. plads William Bøgebjerg - KBK Kbh og Emil Lund - Solrød Strand

HDU11A

U11A Damedouble

1. plads Sofie Karmann - Hillerød og Mathilde Boel-Kjær Solrød Strand

DDU11A

U11A Mixdouble

1. plads Frederik Soelberg og Amanda Rostholm - Greve

2. plads Julius Damgaard Festersen og Hannah Pilegaard Hansen - Værløse

MIXU11A

U11B Herresingle

1. plads Sebastian Nyholm Mikkelsen - Solrød Strand

2. plads Frederik Labæk - KBK Kbh

HSU11B12

U11B Damesingle

1. plads Anna Fich Kjellow - Måløv

2. plads Signe Paludan - Lyngby

DSU11B

U11B Damedouble

1. plads Julie Vahlkvist - Herlufsholm og Signe Paludan - Lyngby

2. plads Naja Abildgaard - Badminton Roskilde og Marie Viscovich - Skovshoved

DDU11B

U11B Herredouble

1. plads William Præst Varming og Nicolai Nyvang  - Lillerød

2. plads Mikkel Olderup Jensen - Badminton Roskilde og Jakob Thierry Andersen - KMB2010

HDU11B

U11B Mixdouble

1. plads Rasmus Bøggild og Anna Fich Kjellow - Måløv

2. plads Jakob Thierry Andersen - KMB2010 og Naja Abildgaard - Badminton Roskilde

MIXU11B

U15M Herresingle

U15M Damesingle

U15M Herredouble

U15M Damedouble

U15M Mixdouble

Badminton Roskilde har fået ny hjemmeside. Sig endelig til, hvis du synes der mangler noget i forhold til den gamle hjemmeside. Du kan skrive til info@badminton-roskilde.dk.