Badminton Roskilde til SM 2014

Badminton Roskilde deltog i 2014 med 49 ungdomsspillere til SM

Det blev resultatmæssigt den hidtil højeste pointhøst de sidste 7 år.... Det skal dog lige huskes at resultaterne nu er for Badminton Roskilde som helhed og at statistikken for de tidligere år kun dækker deltagelse fra HBK.

Det kan vi altså godt være rigtig stolte over. Spillere, trænere og ledere har lavet et kæmpe arbejde!

Ialt vinder vi 9 guld, 14 bronze (inkl. D-rækker) og 18 bronze.

49 delt 2014 SM 2. pl   3. pl    
Elite

1

1

 

5

 

84

Mester/U11A

4

4

 

7

 

108

A/U11B/U09

1

4

 

1

 

36

B/U11C

2

2

 

3

 

26

C

1

   

2

 

5

I alt

9

11

 

18

 

259

 

Lidt billeder af vindere og derefter en liste over samtlige medaljetagere fra Badminton Roskilde

•  1. pl. U11 C Mix (Jonathan Belisario)  •  2. pl. U13 D Mix (Marie Thomsen og August Kindall)

1. pl. U11 C Mix (Jonathan Belisario)
2. pl. U13 D Mix (Marie Thomsen og August Kindall)

BR SM 024

2. pl. U11 B HS (Mikkel Oldrup Jensen)
2. pl. U13 B HS (Bertram Strømberg)

BR SM 043

1. pl. U11 B HD (Mikkel Oldrup Jenden og Mikkel Christensen fra Tølløse)
2. pl. U11 C HD (Andreas Juhl Meinhardt og William Sigdal)

BR SM 050

1. pl. U11 B HD (Mikkel Oldrup Jenden og Mikkel Christensen fra Tølløse)
2. pl. U11 C HD (Andreas Juhl Meinhardt og William Sigdal)
1. pl. U13 B HD (Bertram Strømberg og Kristian Kristensen)

 

 

  1. pladser
  • u11 B HD (Mikkel Oldrup Jenden og Mikkel Christensen fra Tølløse)
  • u11 C Mix (Jonathan Belisario  og Simone Sørensen fra Holbæk)
  • u13 M DS (Anne Madsen)
  • u13 M DD (Anne Madsen og Frederikke Nielsen fra Lillerød)
  • u13 B HD (Bertram Strømberg og Kristian Kristensen)
  • u15 E HD (Frederik Holm Andersen og Markus Bech fra Solrød)
  • u15 M Mix (Katrine Høgsgaard og Oliver Barshold fra Greve)
  • u15 C DD (Katrine Borberg Aarby og Rebekke Dilling Rasmussen)
  • u17 M Mix (Olivia Mikkelsen og Valdemar Frindt fra Solrød)

 

  1. pladser
  • U9 HD ( Frederik mikkelsen og Jonas Lindhold Jensen)
  • u9 DD (Naja Abildgaard og Maria Tommerup fra Solrød)
  • u9 Mix (Naja Abildgaard og Frederik Mikkelsen)
  • U11 A DD (Amanda Abildgaard og Amanda Rosthold fra Greve)
  • u11 B HS (Mikkel Oldrup Jensen)
  • u11 C HD (Andreas Juhl Meinhardt og William Sigdal)
  • u11 D HD (Simon Lindholm Jensen og Nicolaj Lehmann Nielsen)
  • u13 B HS (Bertram Strømberg)
  • u13 D Mix (Marie Thomsen og August Kindall)
  • u15 M DS (Katrine Høgsgaard)
  • u15 M DD (Ccecilie Dall Larsen og Melissa Qvist fra Målev)
  • u15 D HS (Lukas Almstrup)
  • U15 E HD (Andreas Fleischer Nielsen og Jakob Lindqvist fra Holbæk)
  • u17M HD (Joakim Vahlkvist og Christoffer Müller)
MENU